Eylül’de Dolar Ne Olur? Eylül Ayında Dolar Yükselir Mi? Düşer Mi?

Eylül'de Dolar Ne Olur? Eylül Ayında Dolar Yükselir Mi? Düşer Mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Döviz kurundaki değişiklikleri sıklıkla hareketlenmesinden dolayı Türk yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan birisi doların Eylül ayında nasıl bir değişiklik göstereceği oldu.Birçok yatırımcı dolar hakkında Dolar ne zaman yükselir 2021? Dolar 2021 tahmini ne olur? Ddolar yükselir mi 2021? Eylül ayında dolara ne olur? Eylül ayında dolar yükselir mi? düşer mi? gibi merak ettiği birçok konuyu internet üzerinden araştırmaktadır. Bizde haberimizde doların 2021 yılı Eylül ayı için yükselecek mi yoksa düşecek mi ve daha fazla birçok soruyu haberimizde siz okuyucularımız için derledik. 

2021 Yılı Eylül Ayında Dolara Ne Olur? 

2016 yılından bu yana Borsa İstanbul’da yaşanan ve günümüze kadar devam eden artışının sonraki zamanlarda ne olacağı merak konusu oldu. Türk yatırımcıların yabancı kura olan ilgisinden dolayı sürekli bir artış göstermektedir. Geçtiğimiz yıllarda doların artışı yüzde 60,15 civarına kadar gerilemiş iken daha sonraki zamanlarda 1,66 TL ya kadar çıkmıştır. 2013 yılına bakıldığında ise dolar en yüksek seviyelere ulaştığı görülmektedir. Yabancı para biriminin takas oranının artmasıyla listelerde 2015 ve 2016 yılı itibariyle meydana gelen aşırı iskontolu olması, bu yılda da riskleri büyük oranda ortadan kalkacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’deki bu durumun primlere yansımış olmasından dolayı 2017 yılında yapılan 300 testi 5 yıllık CDS primleri son günlerde 175’in altına düştüğü gözlendi. Durumun böyle olması Türkiye’ye yönelik risk durumunun iyileştiğinin en belirgin göstergesi olmuştur. Risk algısının sermaye girişlerini etkilemesindeki en önemli etkenlerden birisi olduğu bilinmektedir. Bu sebeple yeni yapılan analizlere göre 2021 yılındaki CDS primleri Eylül ayından sonra ve Eylül ayı itibariyle yılın geri kalan zamanında TL’nin değerleneceğini gösterir. 

Eylül Ayında Dolar Yükselir mi? Düşer mi? 

2020 yılının Kasım ayında Türk lirasının yüksek oranda düşmesi ile birlikte dolar 8.58’e kadar yükselmişti. Merkez Bankası’nın aldığı kararlar sonucu doların 6,97 liraya kadar düşmesi sağlandı. Tekrardan yaşanan dengesizlik ile birlikte doların kur seviyesi 7,4 TL’ye ulaşınca yatırımcıların aklına doların düşüp düşmeyeceği soruları geldi. Birçok ekonomistin yaptığı açıklamalara göre birkaç gün arayla doların kur hareketindeki değişikliğin tam olarak belirli olamayacağı fakat yılın sonunda doların 6,25 seviyesinde olabileceği öngörüldü. Amerika Yatırım Bankası Morgan Stanley yaptığı açıklamalara göre dolar 6,80 TL civarına kadar düşebileceği ne öngörülmektedir. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!