Fransa iyi gidiyor ama mutsuz hissediyor

Fransa iyi gidiyor ama mutsuz hissediyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tune içinde için herhangi Fransız prime-time talk ülkenin sefil düşüş üzerinde bu sonbaharda ve tartışma öfkeleniyor göstermektedir. Fransa fabrikalarını ve işlerini kaybediyor, gelirlerini ve küçük işletmeleri sıkıştırıyor, manzaralarını ve dilini yok ediyor, sınırlarını ihmal ediyor ve küresel itibarını çarçur ediyor. Emekli ordu subaylarının bu yılın başlarında önerdiği gibi, halkı huysuz ve bölünmüş durumda, hatta bir iç savaşın eşiğinde. Merkez sağ Cumhuriyetçiler partisinin 14 Kasım’daki ikinci cumhurbaşkanlığı birincil tartışmasında, beş aday Fransız felaketini tarihlendirmek için birbirleriyle yarıştı. Aşırı sağı dinleyin ve bu “bildiğimiz kadarıyla Fransa’nın ölümü”.

Kaygı yaygın. Yakın tarihli bir ankette, %75’i Fransa’nın “düşüşte” olduğu konusunda hemfikirdi. Başka bir ankette ruh hallerini özetlemeleri istendiğinde, Fransızlar üç kelimeyi tercih ettiler: belirsizlik, endişe ve yorgunluk.

Diğerleri gibi, Fransızların da endişe duymak için bazı iyi nedenleri var. Kilitlemeler giyildi. Artan gaz ve benzin fiyatları, tedarik zinciri gecikmeleri, yeni bir covid-19 vakası dalgası ve kısıtlamalar: bunların hepsi gerçek belirsizliğin nedenleridir. Dahası, Fransızlar Nisan ayında bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapacaklar ve kampanya zaten bölücülük yapıyor. Listede aşırı sağdan sadece bir değil iki güçlü aday olması muhtemel: Ulusal Ralli’den (eski adıyla Ulusal Cephe) Marine Le Pen ve gerici eski bir tv uzmanı olan Eric Zemmour . Fransızların yüzde 47’si bir ankette, ilk turda şu ya da bu siyasi uçtan bir aday için oy kullanacaklarını söyledi. Yüzde 60’ı Başkan Emmanuel Macron’a güvenmediklerini söylüyor.

Yine de Fransa’nın şu anki rahatsızlığının kalbinde bir paradoks var: Ülke oldukça iyi durumda ve bazı açılardan komşularından daha iyi durumda. Fransa’da Covid vakaları yeniden artıyor, ancak hiçbir şey Almanya’daki kadar hızlı değil. Temmuz ayında Bay Macron, covid geçişlerini tanıttı; Fransa şu anda tam aşılı insanların payına Almanya veya İngiltere’den daha fazla sahip. Avrupa’nın çoğu gibi, Fransız ekonomisi de geçen yıl gsyih’de derin bir düşüşün ardından bir sıçrama yaşıyor ve bu yıl %6 oranında büyümesi bekleniyor. Bir öncekine göre %3 olan üçüncü çeyrek büyümesi özellikle güçlüydü ve Almanya, İtalya ve İspanya’dakinden daha yüksekti. Fransa gsyih’sı şimdi pandemi öncesi seviyesine geri döndü (tabloya bakın).

Fransa’da işsizlik oranı %7,6 ile pandemi öncesi seviyesinin altına düştü. Bu, öncelikle, pandeminin zirvesinde olmalarına rağmen cömert olan hükümet ücret destek programları sayesinde değil. Nisan 2020’deki 8,4 milyon olan bu tür programlardaki işçi sayısı Eylül ayında 520.000’e düştü. “Fransa’da imalat gibi bir süredir görmediğimiz sektörlerde net istihdam yaratıldığını görüyoruz” diyor Ludovic Subran. Allianz’da ekonomist, sigortacı. Firmalar işe alımda zorluk yaşadıklarını bildiriyor; maaşların artması bekleniyor. Hükümetin “Made in France” stratejisi kapsamında, kuzey Fransa’da piller ve güneybatıda yalıtım panelleri üreten yeni fabrikalar çalışıyor. cac 40 stockmarket endeksi rekor bir yer almaktadır.

Öyleyse Fransızlar neden işlerin dağıldığına bu kadar ikna oldular? Tek bir açıklama yok. Dört anti-kapitalist başkan adayıyla övünen bir ülkede, bunun nedenlerinden biri, Fransızların ekonomik toparlanmanın getireceği mali kazanımlara dair süregelen şüpheleri olabilir. Hükümet, işten çıkarmaları ve iflasları önlemek ve gelirleri korumak için salgın sırasında işleri ve işletmeleri devam ettirmek için büyük harcamalar yaptı. 2020’de yaşam standartları yükseldi ve 2021’de tekrar yükselecek. Ancak bu politika şimdi bu tür firmalara yatırım yapanlara da yardımcı oluyor. Kaydedilen işler hafife alınırken, ödüllendirilen hissedarlar bazı çevrelerde hak etmeyen hak sahipleri olarak görülüyor. Bay Macron hâlâ ” başkan des zenginlikleri” etiketini üstünden atmak için mücadele ediyor.

Hükümet yapısının hayal kırıklığı yaratması da olabilir. Fransızların büyük bir harfle ( État ) onurlandırdığı güçlü bir merkezi devlet, başında güçlü bir cumhurbaşkanlığı, her ikisinden de aşırı beklentileri teşvik ediyor. Hükümetin gerçekliğini karakterize eden çatışma ve uzlaşma, küreselleşen dünyanın karmaşıklığı gibi, özel bir memnuniyetsizlik kaynağıdır. Fransa’nın otomobil bileşenleri endüstrisi için mikroçipleri güvence altına almak veya göçmen akışlarını durdurmak gibi zorluklarla karşılaştığı zorluklar, bazen yalnızca küresel tedarik zinciri sıkışıklıklarının veya uluslararası göç baskılarının sonucu olarak değil, aynı zamanda bir tür hadım ve yaralı ulusal baskının sonucu olarak görülüyor. gurur.

Paris Ekonomi Okulu’ndan bir ekonomist olan Claudia Senik’in dediği gibi, başka bir cevap olabilir: “Fransızların mutlulukla ikircikli bir ilişkisi var.” Bu hafta yapılan bir anket, %78’inin kendi hayatlarından mutlu olduğunu, ancak %60’ının ülkelerinin yokuş aşağı gittiğine ikna olduğunu öne sürdü.İdealist olan Fransızlar, gerçek dünyanın her zaman hayal kırıklığı yarattığını düşünüyor. Küçük yaşlardan itibaren esprit eleştirisini benimsemeyi öğrettikleri için , onaylanmamaktan zevk alırlar. Geçen yıl, covid ilk kez yayılırken, bir anket, Fransa’nın yalnızca %39’unun hükümetlerinin krizi iyi yönettiğini düşündüğünü, bu oran Almanya’da %74 ve İngiltere’de %69 olduğunu öne sürdü.

Belki de en önemlisi, herhangi bir Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce öfke ve kurtuluş vaadi uyandırmak, uygulanan bir siyasi sanattır. François Mitterrand, 1981’deki başarılı cumhurbaşkanlığı adaylığında “sakin güç” olarak kampanya yürüttü ve sakinleştireceği kaosu ima etti. Jacques Chirac, 1995 yılında Fransız birliğini tehdit ettiğini iddia ettiği “toplumsal kırılmayı” düzeltme sözü verdi. Bay Macron, 2017’de iyimser tonlarda kampanya yürüterek alışılmadıktı. Covid vakaları arttıkça, tedarik zincirleri tıkandıkça ve cezalandırıcı kış ısıtma faturaları posta kutusuna geldikçe, hala yanlış gidebilecek pek çok şey var. Ama olmasa bile, tüm çizgilerden rakiplerine kıyameti kalınlaştırmak için uygun olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!