Halka Arz Piyasalarında Dot-Com Balonunun Geri Gelmesine Sebep Olabilir!

Küresel piyasada yüksek ilgi gören SPAC şirketlerini taşıdığı riskler sebebiyle yatırım uzmanlarını endişelendirmektedir! Halka arz piyasasında gerçekleşen manipülasyonlardan dolayı bireysel birçok yatırımcının mağdur edileceği öngörülmekte!

Halka Arz Piyasalarında Dot-Com Balonunun Geri Gelmesine Sebep Olabilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok halka arz piyasası yatırım uzmanları, SPAC şirketlerinin taşıdığı yüksek risklerden dolayı bireysel yatırımcılara büyük kayıplar yaşatabileceği konusunda endişe duymaktadırlar. Geçtiğimiz günlerde Dot-com balon hisse senetleri ve piyasada birçok yatırımcı için iyi sonuçlar vermemesinden dolayı balon piyasası Wall Street ve Finansal analistler tarafından yıl boyunca akılda kalan manipülatif uygulamalara ve etik dışı uygulamalara yönelerek akıllarda kalmıştı.

Bizler de halka arzdan birçok yatırım da bulunan bireysel yatırımcılarımız için özellikle özel amaçlı satın alma şirketlerindeki tehlikeye karşı yapılan uyarıları siz değerli okuyucularımız için haberimizde derledik. İşte halka arz piyasalarında dikkat edilmesi gereken özel amaçlı satın alma şirketlerine dair birçok detay!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Eski Başkanından Uyarı!

2021 yılının sonlarına doğru uzun süredir belirli bir seviyede ilerleyen ve özel amaçlı satın alma şirketlerinin hızlı bir şekilde artış göstermesi öngörülmekteydi. Yatırım Enstitüsü Savunuculuk Başkanı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Yatırım Danışmanlık Komitesi eski başkanın hazırlamış olduğu açıklamada halka arz taleplerini desteklemek için kurulan özel amaçlı satın alma şirketleri etik olmayan uygulamalarda açık olduğu ve engellenmediği de ifade edildi.

Yapılan açıklamada özellikle yersiz spekülasyonlar benzer bir dinamiği kışkırtıyor açıklaması birçok kişinin dikkatini üzerine çekti. Bu sebeple bireysel yatırımcıların özel amaçlı satın alma şirketlerinden alacakları hisse senetlerinde dikkatli olmaları gerektiği, ortaya çıkacak yanlış spekülasyonlar dan dolayı ve etik olmayan uygulamalardan dolayı büyük kayıplar yaşayabileceği düşünülmektedir.

Halka Arz Kısa ve Uzun Vadede Dengesiz Bir Performansta!

CFA kuruluşu sorumlu yatırımcılara odaklanan bir kuruluş olarak özel amaçlı satın alma şirketlerinin halka arzlar içerisinde yapılan sorunları incelemektedir. Herhangi bir yatırımcı için son derece spekülatif olarak bilinen özel amaçlı satın alma şirketlerinin hisse senetleri CFA kuruluşu tarafından yakından takip edilmektedir.

Son zamanlardaki en yüksek seviyelere tırmanan halka arzlar piyasasından bağımsız bir şekilde kısa ve uzun vadeli dengesiz bir performans seyrettiği de ifade edildi. Ortaya çıkan piyasa dengesizliğinden dolayı özel amaçlı satın alma şirketlerinin yatırımcılarını koruması konusunda farklı birçok değişikliğe gidilmesine sebep olduğu, piyasaya sunulan halk arzlarının şu zamana kadar hiçbir şekilde ünlü isimleri sponsorluğu ya da düzenleyici kurumlar tarafından denetlenmemesi sosyal medya platformları üzerinden de tartışmalar yaratarak bu durumun desteklenmediğine dikkat çekildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!