PayPal, Venmo ve CashApp yeni başlayanlar için kripto para birimini basitleştiriyor

Bazı uygulamalar alım satımla sınırlıdır ve kripto para birimini bir cüzdana taşımanıza izin vermez. Ancak yeni başlayanları kriptoyu denemeye ikna edebilirler.

PayPal, Venmo ve CashApp yeni başlayanlar için kripto para birimini basitleştiriyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para birimini korkutucu buluyorsanız, ödeme uygulamaları size yardımcı olmak ister. Venmo, PayPal ve Cash App, popüler ödeme hizmetlerine kripto para birimi satın almayı ekleyerek Bitcoin, Ether ve diğer dijital paraların erişimini, jargon borsaları ve çok sayıda dijital cüzdan tarafından yıldırılabilecek yatırımcılara genişletti. Ancak bu kolaylık, geri dönüşlerde yiyebilecek bir maliyetle geliyor.

Ödeme uygulamaları popülerdir çünkü insanların telefonlarını kullanarak çevrimiçi alışveriş yapmasını veya arkadaşlarıyla çekleri paylaşmasını kolaylaştırır. Bazılarında işlem notlarını süsleyen emojiler ve dijital çıkartmalar içeren uygulamaların eğlenceli olması da amaçlanıyor. Hizmetler o kadar yaygın ki, Başkan Joe Biden’in bile torunlarına hediyeler göndermek için Venmo’yu kullandığı bildiriliyor.

Uygulamalar ayrıca, borsalar ayrı hesaplar gerektirdiğinden ve genellikle karmaşık kayıt ve işlem süreçlerine sahip olduğundan, bazı potansiyel yatırımcılar için psikolojik bir engel oluşturabilecek bir süreç olan kripto para birimi satın almaya aşinalık getiriyor. Ödeme uygulamaları ayrıca, hızla kendi araştırma konusu haline gelebilecek bir kripto alt alanı olan dijital cüzdanları anlama ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.

Bununla birlikte, ödeme uygulamalarında kripto para birimi satın almanın rahatlığı, takaslarla birlikte gelir. Venmo, PayPal ve Cash App, sizi birden fazla borsada karşılaştırmalı alışveriş yaptığınızda daha ucuz olabilecek bir işlem ücretine kilitler. Ve kriptoyu taşımanıza izin veren borsaların aksine, aynı uygulama üzerinden satmak istemiyorsanız PayPal ve Venmo buna bağlı kalır.

Sınırlamalarına rağmen, ödeme uygulamalarında kripto para biriminin mevcudiyeti, halkın ezoterik matematikle gizlenmiş ve yaygın olarak yasadışı çevrimiçi faaliyetlerle ilişkilendirilen finansal varlıklar konusunda rahat olmasına yardımcı olabilir. (Analistlere göre, geçen ay işlem görmeye başlayan Bitcoin bağlantılı yeni bir ETF, dijital paranın kabulünü artırmaya da yardımcı olacak.)

Kripto para birimine odaklanan bir varlık yönetimi şirketi olan Wave Financial’ın CEO’su David Siemer, “Bu harika bir eğitim çarkı deneyimi” dedi.

Venmo ve kripto meraklısı Elon Musk tarafından ortaklaşa kurulan ana PayPal, Bitcoin, Ether ve diğer kripto para birimi biçimlerini sunuyor. Square’in sahibi olduğu Cash App, yalnızca en büyük ve en yaygın olarak bilinen kripto para birimi olan Bitcoin’i destekler. (Square, başka bir kripto para birimi destekçisi ve Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey tarafından yönetiliyor.)

Her ikisi de halka açık şirketler olan PayPal ve Square, yasal olarak medyayla konuşmalarını engelleyen üç aylık kazanç raporlarını yayınlamak üzere oldukları için bu haber için yorum yapmadılar.

Kripto Paralar, son on yılda popülaritesini artırdı. On yıl önce, orijinal kripto para birimi olan Bitcoin yaklaşık 15 dolardan işlem gördüğünde, dijital paralar yaygın olarak çevrimiçi ilaç satın alma para birimi olarak görülüyordu. Şimdi Bitcoin 63.000 dolar civarında işlem görüyor. Pazartesi günü, Green Bay Packers oyun kurucusu Aaron Rodgers , maaşının bir kısmını Cash App aracılığıyla Bitcoin olarak alacağını duyurdu . Para birimi AT&T ve Dallas Mavericks tarafından ödeme olarak kabul edilir ve ayrıca Amazon , Delta ve DoorDash hediye kartlarını Bitcoin ile satın alabilirsiniz . Facebook bir kripto para birimi başlatmaya çalışıyor, Diem, ortaklardan oluşan bir konsorsiyum ile birlikte. El Salvador, benimsenmesi inişli çıkışlı olmasına rağmen, Bitcoin’i ulusal bir para birimi olarak benimsedi.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri artık ticaret web sitelerinde ve Robinhood gibi hisse senedi ticareti uygulamalarında yaygın olarak bulunmaktadır . Kripto para birimini işleyen ATM’ler, yüksek ücretler alma eğiliminde olsalar da, dünya çapında ortaya çıktı. Müşterilerin Walmart gibi perakendecilerde yedek paraları hediye kartlarına dönüştürmesine izin veren Coinstar makineleri, Coinme ile bir ortaklık yoluyla Bitcoin de dağıtabilir. Kripto Paralar ile desteklenen banka kartları, Coinbase ve BitPay gibi şirketler aracılığıyla kullanılabilir.

Analistler, artan kabule rağmen, ödeme uygulamalarındaki kripto para birimi hizmetlerinin, yeni başlayanların kripto satın alabilecekleri ve oynaklığına alışabilecekleri başlangıç ​​yatırım platformları olarak en iyi şekilde düşünüldüğünü söylüyor. Bununla birlikte, ciddi yatırımcılar, getiri elde etmek için bakiyelerin ödünç verilmesine izin veren özel kripto para borsaları ile karşılaştırıldığında muhtemelen onları sınırlı bulacaklardır.

BlockFi veya Celsius gibi borsalar veya LendaBit ve BtcPop gibi eşler arası borç verme sistemleri, kripto para yatırımcılarının varlıklarını borsaya veya diğer kullanıcılara bir ücret karşılığında ödünç vermelerine izin verir. Uygulama risksiz değildir; kripto kredisi, cevaplanmamış düzenleyici soruları gündeme getiriyor ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu az sayıda borsayı araştırıyor. Ayrıca, farklı borsalar arasındaki oranları karşılaştırabilir ve bunları bir tür kripto para birimini diğerine takas etmek için kullanabilirsiniz.

Yine de Square, 2018’de Cash App’te Bitcoin satın alma ve satma özelliklerini sunduğundan bu yana kullanıcı ilgisinin arttığını gördü. Öncelikle tüccarların kart ödemelerini işlemesine yardımcı olmasıyla tanınan şirket, 2020’de Bitcoin satışlarında Cash App ücretlerinden 97 milyon dolar kazandı. 2021’in ilk yarısında yaklaşık 130 milyon dolar gelir getirdi. PayPal, gelirinin ne kadarının kendi uygulamasından veya yan kuruluşu Venmo’dan kripto para birimi satışlarındaki işlem ücretlerinden geldiğini dağıtmıyor.

PayPal’da Bitcoin veya diğer kripto para teklifleri satın almak, şirketin kripto paranızı saklamasına izin verdiğiniz anlamına gelir. Aynısı Venmo için de geçerli. Cash App, insanların Bitcoin gönderip almasına veya kendi cüzdanlarına koymasına izin veren daha fazla hizmet sunar, ancak kullanıcılar paralarını hemen çekmek isterse bir ücret talep eder. Para çekme işlemi, ödeme uygulamasından yapamayacakları kripto para birimini diğer borsalarda alıp satmaya başlamak isteyenler için cazip olacaktır.

Bir girişimci ve iş danışmanı olan Athan Slotkin, yeni yatırımcıları kripto para birimine çekmeleri durumunda özelliklerin harika olduğunu düşünüyor. Ancak çoğu insanın tek bir uygulamada kalırlarsa kripto hakkında pek bir şey öğrenemeyeceklerini de sözlerine ekledi. Öğrenmenin en iyi yolu, Twitter ve Discord’da forumlar ve çevrimiçi topluluklar bulmak ve borsalarda bazı küçük işlemleri denemektir.

Slotkin, “Tavşan deliğinden aşağı inmek zorundasın,” dedi.

Analistler, insanlara kripto para birimi satın almak ve satmak için daha basit araçlar vermenin Bitcoin, Ether ve benzerlerine ilgi çekme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. Özellikler, önemli sayıda yeni kripto para alıcısını teşvik ederse, artan talep kriptonun değerini artırabilir. Bu uygulamalarda kaç işlemin gerçekleştiğine dair çok az veri olsa da, bunun gerçekleşip gerçekleşmediği belirsiz.

Analistler, kullanıcıların kripto para birimine gerçekten ilgi duyması için ödeme uygulamalarının cüzdanları ve borsaları tanıtması gerektiğini söylüyor. M Science analisti Corey Barrett, kripto para birimi satın almak, satmak, depolamak ve ödünç vermek için geliştirilmiş bir sistemin daha fazla insanın ilgisini çekebileceğini ve esneklik için başka bir yere bakmak yerine hizmetleri kullanmaya devam etmelerini sağlayabileceğini söylüyor.

Barrett, “Bu işlevselliğe sahip olana kadar hiç ilgilenmeyen kripto para yatırımcı tabanının bir kısmının kilidini açacaktır.” Dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!