Çin, sel baskınlarını önlemek için “sünger şehirler” inşa ediyor

Yıllarca süren kötü planlanmış büyümeden sonra, kentsel alanlar afetleri önlemek için güçlendiriliyor.

Çin selden kurtulmak için sünger şehirler inşa ediyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Löcals’in bir sözü vardır: “Buda’nın ayakları yıkandığında Leshan uyuyamaz.” Güneybatıdaki Sichuan eyaletindeki şehrin korkmak için nedenleri var. Leshan, Yangzi nehrinin üç kolunun birleştiği yerde yer almaktadır. Yüzyıllar önce, sakinleri Buda’nın taştan bir heykelini bir uçurumun yüzüne oydu. Hızlı akıntılara bakan 70 metre yüksekliğindedir. Ağustos 2020’de, Komünist Parti’nin 1949’da iktidarı ele geçirmesinden bu yana ilk kez dev ayak parmakları nehir suyunda yıkandı. Selden binlerce kişi zarar gördü.

Ama Leshan’ın sinirlerini bozan yalnızca nehirlerdeki eski tehdit değil. Aynı zamanda şehrin kendisinin de büyüdüğü yol budur. Geçen yılki felaket zamanına gelindiğinde, uydu kentler de dahil olmak üzere, yerleşim alanı 2000’dekinin yarısından daha büyüktü. Şehir planlamacıları sel suyu akışı için gereken önlemleri almamıştı.

Ama Leshan’ın sinirlerini bozan yalnızca nehirlerdeki eski tehdit değil. Aynı zamanda şehrin kendisinin de büyüdüğü yol budur. Geçen yılki felaket zamanına gelindiğinde, uydu kentler de dahil olmak üzere, yerleşim alanı 2000’dekinin yarısından daha büyüktü. Şehir planlamacıları sel suyu akışı için gereken önlemleri almamıştı.

Kırk yıllık çılgın genişlemeden sonra, diğer birçok şehir de benzer zorluklar yaşıyor. Küresel ısınmanın bir sonucu olarak daha yaygın hale gelmesi muhtemel olan aşırı sağanak yağışlara karşı yeterince hazırlıklı değiller. Temmuz ayında, merkezi Henan eyaletinin başkenti Zhengzhou üzerinde meydana gelen böyle bir fırtına, şehri üç gün içinde bir yıllık yağmurla ıslattı (resme bakın). Arabalar süpürüldü veya altı sürücünün öldüğü su basmış tünellerde mahsur kaldı. 14 kişi daha metro sisteminde boğuldu. Toplamda, yaklaşık 300 kişi öldürüldü. Çinli araştırmacılara göre, Çin’deki sellerden kaynaklanan yıllık ortalama kayıplar, 2000’den sonraki on yılda yaklaşık 100 milyar yuan (15,6 milyar dolar) iken 2010’ların başında 200 milyar yuan’ın üzerine çıktı.

1950’de yaklaşık on Çinli insandan biri şehirlerde yaşıyordu. Şimdi onda altısı yaşıyor. Bu şehirlerin yaklaşık %70’i taşkın yataklarında. Pekin Üniversitesi’nde peyzaj mimarı olan Yu Kongjian, “Fazla inşa ettik ve yanlış inşa ettik” diyor. Bay Yu, kentsel alanların “sünger şehirler” haline gelmesi konusunda ısrar eden ilk kişilerden biriydi, yani sel oluşturmadan yağmuru emebilmeleri gerekiyor. Doğal rezervuar görevi gören “dut balık havuzları” gibi eski Çin sulama sistemlerinden ilham aldı. Kentleşmenin çiftçi göletlerinin üçte birinin ve tüm sulak alanların yarısının yok olmasına neden olduğunu tahmin ediyor.

Hükümet bu fikri benimsedi ve sünger şehir terimini benimsedi. 2015 yılında bunları oluşturmak için bir dizi yönerge yayınladı. 2030 yılına kadar şehirlerin %80’inin yağmur suyunun %70’ini toplaması ve geri dönüştürmesi hedefleniyor. Yerel yetkililer kendi hedeflerini belirledi. 2018’de Zhengzhou, 2030 yılına kadar çekirdek kentsel alanının yaklaşık onda dokuzunun “süngerleşmesini” sağlayacak bir plan açıkladı. Bu yıl Leshan, kentsel alanının %40’ının 2025 yılına kadar hükümetin sünger şehir standartlarını karşılayacağını söyledi.

Şehirler uzun süredir barajların, setlerin ve bariyerlerin “gri altyapısını” içeren zorlu mühendislikle taşkınları önlemeye çalışıyor. Ancak asfalt ve betondan oluşan kentsel yüzeyler, sel suyunun çoğu zaman yetersiz olan kanalizasyonlara akmasına neden olur. Sünger etkisi yaratmak, yapay sulak alanlar oluşturmak, yol kenarına çalı dikmek, kaldırım ve plaza yapımında geçirgen malzemeler kullanmak gibi önlemleri gerektirir.

Zhengzhou’daki sel ülkeyi şok etti. Pek çok Çinli’yi sünger şehirlerin olması gereken tek şey olup olmadığını merak etmeye bıraktı. Sonuçta, süngerleşmeye çok para akıyor. Uzmanlar, hükümetin sünger şehir yönergelerini uygulamanın ülke çapında en az 1 trilyon dolara mal olacağını düşünüyor. Cömert sübvansiyonlar mahallelere dağıtıldı. Netizenler, Zhengzhou’nun selden önceki iki yıl içinde süngerle ilgili projelere 55 milyar yuan’a yakın yatırım yapmayı planladığını keşfettiklerinde ayağa kalktılar. Gerçekte ne kadar harcandığı kamuoyuna açıklanmadı. Ancak çalışma açıkça felaketi önlemede başarısız olmuştu (ve Zhengzhou’nun sulak alanlarında son yıllarda meydana gelen kapsamlı yapılaşmayı tersine çevirmemişti).

Uzmanlar, Zhengzhou’nun sünger şehir programının etkinliğini çürütmediği konusunda hemfikir. Hükümetin 2020 yılına kadar şehrin kentsel alanının sadece %20’sini kapsayacak sünger projeleri gerektirdiğine dikkat çekiyorlar. Bu nedenle, Zhengzhou’nun çabalarını en az 2030’a kadar değerlendirmek zor olabilir. Pekin’deki Çin Tarım Üniversitesi’nden Kong Feng, daha yeraltında olduğunu söylüyor. Sel sularının toplanması için boşluklar kullanılmalıdır. Örneğin, yeraltı otoparklarının en düşük seviyelerinin acil durum rezervuarları olarak hizmet verecek şekilde uyarlanabileceğini öne sürüyor. Böyle bir yedekleme “on yıl boyunca gerekli olmayabilir. Ancak bunu yalnızca bir kez kullanırsanız şehir için hayat kurtarıcı olacaktır” diyor Bay Kong. Çin’in geçen yıl başlatılan doğal afetlerden kaynaklanan risklere ilişkin ülke çapındaki ilk anketine katıldı.

Yerel yönetimlerin zaman zaman sünger şehir inşası için kendilerine verilen parayı boşa harcamaları söz konusudur. Parklar ve göletler gibi doğal drenaj sistemleri oluşturmak için pahalı arazileri kullanmak konusunda genellikle isteksizdirler. Bir sünger şehrin çalışması için, su koruma ve hava durumu bürolarından eğitim ve acil durum departmanlarına kadar birçok hükümet biriminin işbirliği yapması gerekiyor. Selin en kötüsünden iki gün önce, Zhengzhou’nun meteoroloji ofisi bir yağmur fırtınası için en yüksek seviyede alarm verdi. Ancak çok az sayıda yetkilinin çok dikkat ettiği görüldü.

Diğer yerlerden süngerleştirmenin bir fark yaratabileceğine dair kanıtlar var. Yangzi’nin kıyısındaki sele eğilimli Wuhan şehri Zhengzhou gibi, 2015 yılında pilot sünger şehir olarak seçildi. Geçen yıl 5-6 Temmuz arasında bir bulut patlaması şehrin üzerinde rekor düzeyde yağışa neden oldu. Ancak sel suları saatler içinde çekilmeye başladı. Ertesi gün , Çin’in üniversiteye giriş sınavı olan gaokao’ya girme merkezleri şiddetli yağmura rağmen açık kaldı.

Birçok eleştirmen, Zhengzhou’da da su seviyelerinin normalde olduğundan daha hızlı düştüğü gerçeğini gözden kaçırıyor, diyor Bay Kong (Zhengzhou’nun sel önleme çabalarının aynı zamanda 5.000 kilometreden fazla kanalizasyonun inşasını veya yenilenmesini de içermesine yardımcı olmuş olabilir) ). Şehir yetkilileri geçtiğimiz günlerde Bay Yu ve ekibini Zhengzhou’yu daha emici hale getirmelerine yardım etmeye çağırdı.

Turistler bir kez daha Leshan’ın Buda’sına akın ediyor, bazıları ayaklarının dibinde huzur ve koruma aramak için. Heykel diğer güçlü yanları gizler. Gövdesinin içinde, inşa edildiğinde kayaya oyulmuş bir drenaj sistemi, yağmur suyunun dışarı atılmasına ve erozyonu azaltmaya yardımcı olur. Bazıları, uçurumdan oyulan kayaların nehre düştüğünü ve onu sakinleştirmeye yardımcı olduğunu söylüyor – ve nehirlerin buluştuğu yerde heykelin ilahi varlığının da suyun akışını yavaşlatmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Sünger şehir meraklıları için kurtuluşu sunan doğaüstü değil, doğadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!