Bitcoin nedir nerede kullanılır: Bitcoin alım satım nasıl yapılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, dünya çapında kullanılan,bir tür kripto para özelliği taşıyan, şifreli para işleme özelliğine sahip bir dijital ödeme sistemidir. Her geçen gün daha çok ilgi odağı olan bitcoin, Satoshi Nakamoto ismini kullanan Avustralyalı bir iş adamı olan Craig Wright öncülüğünde piyasaya sürülmüştür. Açık kaynak kodlu yazılım özelliği taşıyan bitcoin 2009 yılında hayatlarımıza girdi. Sisteminde uçtan uca çalışan bitcoin, kullanan kişiler arasında aracı olmadan direkt olarak çalışabiliyor.

Bitcoin Kim Tarafından İcat Edildi?

Uzun süre Nakamoto mahlasını kullanan Avustralyalı iş adamı Craig Wright, sanal parayı bulan kişi olduğunu duyurdu. Sanal parayı geliştirme yolunda olan yazılımcılar ve sanal para kullananlar, Wright tarafından çıkarıldığını onaylıyor. BBC tarafından yapılan bir habere göre Wright, bitcoinin yaratıcısının sahip olduğu bir takım teknikleri paylaşarak sanal para olan bitcoinin yaratıcısı olduğunu kanıtlamış oldu.

Nakamoto mahlasını kullanan Wright, eş zamanlı olarak CQ, Economist ve BBC gibi yayın kuruluşlarına kimliğini açıklarken, gerçekleşen ilk bitcoin transferine dair dijital belgeleri de sundu. Wright, kimliğini açıklamasındaki amacın bitcoinin yaratıcısının kim olduğu tartışmalarına son vermek istediği olduğunu söyledi.

Bitcoin Yasal Mı? Bitcoini Hangi Ülkelerde Geçerli?

Bitcoin, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere yasal durumda varlığını devam ettiriyor. Bitcoin; Türkiye, Güney Afrika, İran, Balkanlar bölgesi gibi ülkeler dışında tüm avrupa ülkelerinde yasallığını koruyor. Çin’de ise bitcoin kullanımı tartışmalı bir konu niteliğinde. Bunun sebebini ise Çin‘in bitcoine bakış açısı ve Mining konusu oluşturmaktadır.

Bitcoin Nerede Kullanılır?

Bitcoin kullanımı için gerekli olan tek şey sanal cüzdan. Bunu oluşturmak ise oldukça kolay. Bu sanal cüzdana sahip olmak için ister cep telefonu aracılığıyla ister bilgisayar yardımıyla oluşturabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden web servislerinin yardımını da alabilirsiniz. İstekleriniz doğrultusunda sınırsız bir cüzdan sayısına da sahip olabilirsiniz, tek bir cüzdanla da yetinebilirsiniz. Cüzdan oluşturma sınır teşkil etmiyor. Bunun yanında oluşturmak istediğiniz cüzdan için kişisel bilgileriniz sizden istenmiyor. Oluşturacağınız bu cüzdan sayesinde ister para alabilir ister para gönderebilirsiniz. Bu sanal cüzdanla alışveriş bile yapabilirsiniz.

Bitcoin kullandığınızda, ödemeyi yapan adresten alıcı olan adrese şifrelenmiş imzalar gönderilmektedir. Yapılacak her işlem ağa duyurulur ve blok zincirinde kendine yer bulur. Bu sayede eklenen bitcoinler birden fazla kullanılamayacaktır. Bitcoinin kullandığı bu teknik sayesinde herkes tarafından tercih edilen güvenilir bir ödeme ağı haline gelmektedir.

Bitcoin Alım Satım Nasıl Yapılır?

İlk çıktığı zamanlar tereddüt hissi uyandıran bitcoin, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde güvenilirlik kazanmış, platformlar sayesinde kullanımı kolay bir hal almıştır. Bitcoin deneyimi yaşamak isteyen kişiler çevrimiçi cüzdan açmak zorundadırlar. Çevrimiçi cüzdan bir nevi banka cüzdanı özellikleri taşır. Bitcoin gezegeninde bu cüzdan, wallet olarak tabir edilir. Seçmiş olduğunuz wallet yani cüzdan, çok iyi korumalı ya da düşük korumalı olabilir. Tek seferde oluşturmuş olduğunuz hesap sonrasında, banka hesabınız ve cüzdanınız arasında bir bağlantı kurulur. Bu bağlantı gerçekleştikten sonra banka hesabınızdaki parayı kullanmayı istiyorsanız cüzdanınıza para aktarılması gerekecektir. Maliyetin düşük olması özelliğini taşıması bu hususta yeterli olacaktır.

İnternet aracılığıyla, bitcoin.org adresiyle kendinize bir bitcoin cüzdanı oluşturabilir, para alabilir veya gönderebilir, alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Oluşturacağınız bitcoin cüzdanı şifreli imza gerektirmektedir. Sistem aracılığıyla mevcut yazılım bilgileri sağlanmaktadır. Hesap numarası üzerinden de bitcoin almanız mümkün.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!