Türk Lirası tarihin en düşük seviyesinde 1 Dolar 11.91 TL’yi gördü!

1 dolar 11.90 tl ile tarihin en düşük seviyesinde
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son zamanlardaki sert faiz indirimlerini savunması ve yaygın eleştirilere rağmen “ekonomik bağımsızlık savaşını” kazanma sözü vermesinin ardından, Türk lirası Salı günü dolar karşısında yüzde 5 düşerek 12’ye yakın bir değere düşerek son günlerde onbirinci rekorunu kırdı. Lira, ABD para birimi karşısında 11.9990’a kadar zayıfladı ve 0744 GMT’de 11.9100’de kaldı. Geçen haftanın başından bu yana yüzde 17’lik bir erime de dahil olmak üzere, bu yıl değerinin yüzde 38’ini kaybetti.

Peki Türk Lirası dolar karşısında neden değer kaybediyor? TL neden düşüyor, Ülkenin son durumu ne oldu? Türk Lirası daha ne kadar değer kaybedecek gibi vatandaşın aklında yüzlerce soru var.

Erdoğan, ihracat, yatırım ve istihdamı artırmayı amaçlayan agresif bir sıkılaştırma döngüsüne dönmesi için merkez bankasına baskı uyguladığını söylüyor – enflasyon yüzde 20’ye yaklaşırken ve para birimindeki değer kaybı hızlanarak Türklerin kazançlarını derinden etkiliyorken bile. Geçen ay Erdoğan tarafından görevden alınan eski merkez bankası başkan yardımcısı Semih Tümen, liranın değerini koruyan politikalara derhal dönülmesi çağrısında bulundu.

Başarı şansı olmayan bu mantıksız deneyden derhal vazgeçilmeli ve Türk lirasının değerini ve Türk halkının refahını koruyan kalite politikalarına dönülmelidir. Lira, çoğunlukla analistlerin pervasız ve erken parasal gevşeme olarak adlandırdıkları şey nedeniyle, bu yıl gelişen piyasalarda açık ara en kötü performansı sergiliyor. Euro karşısında, para birimi 13.4035 ile yeni bir rekor düşük seviyeye geriledi.

Tahvil piyasasında, Türkiye’nin 10 yıllık gösterge faizi 2019’un başından beri ilk kez %21’in üzerine çıktı. Lira düşerken, ana hisse endeksi aniden ucuza yapılan değerlemeler nedeniyle %1,5 yükseldi.

Merkez bankası geçtiğimiz Perşembe günü politika faizini 100 baz puan indirerek %15’e indirdi, enflasyonun yaklaşık yüzde 20’nin oldukça altında ve daha fazla gevşeme sinyali verdi. Analistlerin derin negatif reel getiriler göz önüne alındığında tehlikeli bir politika hatası olarak adlandırdıkları ve neredeyse tüm diğer merkez bankalarının sıkılaştırmaya başladıkları veya yapmaya hazırlandıkları göz önüne alındığında, Eylül ayından bu yana oranları toplam 400 puan düşürdü.

Analistler, acil oran artışlarına yakında ihtiyaç duyulacağını söylerken, maliye bakanı Lütfi Elvan’ın da dahil olduğu bir kabine revizyonuna ilişkin spekülasyonlar da ağırlık kazandı. Erdoğan Pazartesi günü geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında politikayı savundu ve daha sıkı para politikasının enflasyonu düşürmeyeceğini söyledi.

Erdoğan , kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Ülkemizi daraltacak, zayıflatacak, halkımızı işsizliğe, açlığa ve yoksulluğa mahkum edecek politikaları reddediyorum .” Societe Generale Pazartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının önümüzdeki ay en kısa sürede bir “acil” zam yapması ve 2022’nin ilk çeyreğinin sonuna kadar politika faizini yaklaşık %19’a yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Generali Insurance Asset Management’ın kıdemli EM stratejisti Guillaume Tresca, “Riskler daha fazla amortisman için çarpık” dedi ve Türkiye’deki çalkantıların diğer yükselen piyasa ülkeleri ve varlıkları üzerinde sınırlı bir etkisinin olmasını beklediğini de sözlerine ekledi. ” Henüz Türk varlıklarında değer görmüyoruz . Önceki piyasa stres olaylarından temel fark, yetkililerin sınırlı geri bildirimi. Daha zayıf bir döviz için açık bir irade var” diye ekledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!