Twitter, kamuoyunu kitlesel kaynak sağlayan hisse senedi endeksinde S&P 500 ile ortak oldu

S&P 500 Twitter Duyarlılık Endeksi, halka açık şirketler hakkında kamuoyu duyarlılığını puanlamak için tweet'leri izleyecektir.

Twitter nyse ortaklık
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Twitter, yatırımcılara yatırım yapmayı düşünebilecekleri şirketler hakkında daha geniş bir görüş açısı sunmak için S&P Dow Jones Endeksleri ile işbirliği yapıyor.

S&P 500 Twitter Duyarlılık Endeksi, S&P 500 borsa endeksindeki şirketlerin kamuoyunu ölçmek için Perşembe günü başlatıldı. S&P, Twitter API aracılığıyla, her bir şirketi çevreleyen olumlu duygu düzeyini puanlamak için hem düşüş hem de yükseliş tweetlerini gerçek zamanlı olarak analiz eder.

Bu yılın başlarında, bireysel yatırımcıların Reddit gibi sosyal medya platformlarında bilgi paylaşması nedeniyle hisse senedi fiyatlarının yükseldiği “meme hisse senetleri” çılgınlığında gördüğümüz gibi, sosyal medyada şirketler hakkında paylaşılan konuşmalar ve görüşler, piyasalar üzerinde giderek daha önemli bir etki yarattı.

S&P Dow Jones Endeksleri Küresel İnovasyon ve Strateji Başkanı Peter Roffman yaptığı açıklamada, “Sosyal medya, bilgilerin yatırımcılara iletilme şeklini etkiliyor” dedi. “Faktör tabanlı endeksler, pasif yatırımcılar için popüler bir stratejidir, bu nedenle bu benzersiz eğimi S&P 500’e getirmek için Twitter ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

Twitter Endeksi, şirketlerin hisse senedi sembollerini ($TWTR gibi) içeren $nakit etiketinden bahseden tweet’leri analiz ederek S&P 500’deki şirketlerin duyarlılık performansını ölçecek ve her bir şirketi çevreleyen hissi yansıtan bir “z-skoru” atayacaktır. . Bir tweet’teki kelimelerin pozitif veya negatif olma olasılığını belirlemek için bir eğitim veritabanı kullanılır ve sonuçları çarpıtabilecek spam tweet’leri ayıklamak için filtreler uygulanır.

Endeks, en yüksek duyarlılık puanlarına sahip 200 şirketin performansını, dalgalanmaya göre düzeltilmiş piyasa kapitalizasyonunu dikkate alarak ölçecek. Sentiment Select Equal Weight Endeksi, en yüksek duyarlılık puanlarına sahip 50 S&P 500 şirketinin performansını izleyecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!