Volvo Halka Arz Büyüklüğünde Büyük Düşüş!

Halka arz büyüklüğü 25 milyar kron olan Volvo halka arz büyüklüğünü 20 milyar Kron’a düşürdü! Yatırımcıların şirkete olan iştahının azaldığı düşünülüyor!

Volvo Halka Arz Büyüklüğünde Büyük Düşüş!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Volvo markasının sahibi halka arz sürecinde 25 milyar krondan başladığı süreci 20 milyar krona düşürdüğünü açıkladı. Geely Holding sahibi olan Volvo yaptığı açıklamada hisse başına fiyatının artık 53 kron olduğunu da ifadelerinde yer verdi. Yapılan haberlere göre Volvo’nun elektrikli spor araba üreticisi olan Polisstars’ın değerlendirilmesi ile ilgili birçok yatırımcının şirkete olan iştahının azaldığı dile getirildi. 2030 yılına kadar Volvo, sattığı tüm araçlarda elektrikli bir aksanın olmasını hedeflerken Avrupa’da bir otomobil batarya fabrikası kurmayı da planlıyordu. Volvo halka arz edeceği gelirle üretim kapasitesini artırmayı planlarken 2025 yılında yıllık araba satışlarını ikiye katlanarak 1,2 milyon olması hedeflenmektedir. Bizde Volvo hisse yatırım yapan vatandaşlar için Volvo halka arz ile ilgili yapılan haberlerin birçok detayını sizler için yazımızda derledik.

Volvo Halka Arzını 5 Milyar Kron Düşürdü!

Gelecekte Volvo bütün otomobillerinde elektrikli araç aksanı kullanmayı planlarken birçok yatırımcının iştahını kırarak halka arzını 5 milyar kron düştüğü açıklandı. Özellikle çelik olan dış yapısı ile birçok yatırımcının ve otomobili kullanıcısının dikkatini çekmeyi başaran Volvo, dünyada en çok bilinen otomobil markaları arasında yer almaktadır. Gelecek için Avrupa’da elektrikli aksanı otomobiller için batarya fabrikası kurmayı hedefleyen Volvo yatırımcıların ilgisini azalmasından dolayı halka arzı 25 milyar krondan 20 milyar krona düşürdüğünü açıkladı. Bununla birlikte birçok yatırımcı gerçekleşen düşüşün sebeplerini merak etmektedir. 5 milyar kronluk bu düşüş Volvo’nun gelecekteki bütün otomobillerini elektrikli aksanla üretmeyi hedeflemesinden dolayı yatırımcıların ilgisini kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Birçok yatırımcı da Volvo’nun halka arzında ki bu 5 milyar kron bir düşüşe oldukça çok şaşırmışlardır.

Fosil Yakıtsız İlk Çelik Alıcısı Volvo!

İsveç’te çelik üreticiliği yapan SSAB, dünyada ilk defa fosil yakıt kullanmadan çelik üreterek piyasaya süren bir şirket olarak bilinmektedir. Bu şirketin fosil yakıt kullanmadan ürettiği çeliği ilk satın alan şirketlerden birisinin Volvo olduğunu duyuruldu. Hibrit projesi kapsamında fosil yakıt olarak çelik yapımında kullanılan kömürden daha çok hidrojen kullanarak çelik üretmeyi amaçlayan bu şirket ile birlikte çeliğin üretiminde salgılanan karbon salınımını minimuma düşürmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple de Volvo’da fosil yakıt kullanılmadan üretilen bu çeliği dünyada satın alan şirketler arasında yer almaktadır. İsveçli şirket 2018 yılından bu yana proje kapsamında fosil yakıtsız ilk yeşil hidrojenle çelik üretimini gerçekleştirmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!