Yırtık parayı hangi banka değiştirir? Yırtık para nerede değiştirilir 2021?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankalar yırtık para alır mı veya yırtık para değişimi nasıl yapılır ve nasıl değiştirilir araştırdık ve sizler için bir araya getirdik. Paralar gün içinde elden ele dolaştığı için yıpranmaktadır, değişimi hususunda ise bankalar yırtık parayı alır mı yahut bankaya götürdüğümüzde yenisiyle değişim yapılır mı tüm yönleriyle ele alacağız bu yazımızda, çünkü bakkal, kafe gibi yerlerde yırtık parayla ödeme yapmakta sıkıntı çekebiliyoruz, minibüste sorun yaşayabiliyoruz, yırtık para pek çok yerde geçmiyor. Bu durumda insanlar ATM’lere yöneliyor çünkü bazı ATM’ler yırtık parayı fark etmeden kabul edebiliyor. Bazı durumlarda da elimize geçen parçalanan paraları bantlama biçiminde çözümler üretiyoruz kendimizce. Pekala bu işin prosedürü nedir deforme olmuş para nerde ve nasıl değiştirilir bir ele alalım.

Bu işlemi kolay ve yasal bir yoldan da gerçekleştirerek Ziraat Bankası ve Merkez Bankası’nda yırtık para değişimi yapabilirsiniz. Deforme olmuş paranızı elinden çıkaramadıysanız bunun için kamu bankalarına Merkez Bankası’na başvurarak paranızı değiştirebilirsiniz.

Yırtık Para Nasıl Değiştirilir?

Yırtılmış, hasar almış ve yarısı kopmuş paralarınızın geçerliliğini kaybetmesi halinde, bu konuda yetkili olan bankaya hasar gören paranız ile birlikte giderek başvurmak, hasar gören paranızı gişe yetkilisine teslim etmek ve yerine yeni ve sağlam paranızı almak  en etkili yol olacaktır. Bu ayrıntılara geçmeden önce yırtık para ile alakalı değişim koşulları ve bazı durumlar söz konusudur bunlarla ilgili ayrıntıları vererek yazımıza devam edelim nedir bu şartlar?

Yırtık Para Değiştirmenin Şartları Nelerdir?

Hasarlı veya yırtık para değiştirirken parada değer kaybı olur mu, merak edenler için bankalarda yırtık para değiştirmenin 1211 Sayılı Kanun’un 37. Maddesine göre belirlenen koşullarını paylaşalım.

Yazıları okunmayacak durumda olan, üzeri boyanmış, kirlenmiş, yanmış veya çokça eskiyip deforme olmuş fakat değeri tespit edilebilen paralar, aynen değerinde değiştirilir. Yani bu belirlenen koşullarda zarar gören bir 50 TL’niz var ise, kamu bankalarına iade edip karşılığında sağlam 50 TL alabilirsiniz.

Paranın hala tek parça olması koşulu ile, paranız yırtılmışsa veya kopmuşsa fakat en fazla %50 oranında hasar görmüşse yine aynı değerinde değiştirebilirsiniz. Yani kenarı kopmuş veya yırtılmış fakat hala tek parça olan bir 50 TL’niz var ise bunu kamu bankalarına iade edip karşılığında sağlam 50 TL alabilirsiniz.

Yine paranın tek parça olması koşulu ile, yüzeyindeki yırtık veya hasar oranı %50’nin üzerinde olan paraları değerinin yarısını alacak şekilde değiştirebilirsiniz. Yani elinizde %50’den fazlası hasar görmüş bir 50 TL’niz var ise bu parayı kamu bankalarına iade ederek karşılığında 25 TL alabilirsiniz.

Yırtılmış Ve Yıpranmış Paralar Nerede Değiştirilir?

Bir tarafı kopmuş yanmış ve deforme olmuş paraların değişim adresi “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası” dır. Yırtık paralar, bu 2 banka tarafından değişimi temin edilmektedir.

Bahsi geçen bankalardan bir randevu ya da sıra alarak yetkili gişe memuruna paranın neden yıprandığını size nasıl ulaştığını anlatmalısınız. Gişe memuruna vereceğiniz doğruluğu yüksek cevaplar, deforme olmuş ve hasar görmüş paranızın yenisini almak için yeterli olacaktır. Bu aşama tamamlandıktan sonra banka yetkilisi tarafından yırtık paranız teslim alınarak size yeni banknot verilecektir.

Yırtık (Hasarlı) Paralar Hangi Durumda Değiştirilemez?        

Değişim işlemi gerçekleştirilmesi mümkün olmayan yırtık paraların hangisi olduğu yine 1211. Sayılı Kanun’la belirlenmiştir. Bu kanuna göre;

Yüzeyinin yarısından fazlası eksik olan paralar değiştirilemez.

Paranın yüzeyinin ölçümü için kabarit cetveli kullanılır. Bu cetvel yatay ve dikey çizgilerle 100 parçaya ayrılmış bir cetveldir. Yırtık paranın değiştirilebilmesi için kabarık cetveli ile yapılan ölçümde en az 50 karenin dolmuş olması gerekmektedir. 50 karenin altında kalan paralar değiştirilemez.

Yırtık Para Nasıl Değiştirilir?  Yırtık Para Değiştirme Günleri 

Eğer elinizde özelliğini kaybetmiş kopmuş paralarınız bir hayli fazla ise ziraat bankası yırtık para değiştirme günleri ve vakitlerini takip ederek problemsiz bir biçimde bu hasar görmüş para ve banknotlarınızı değiştirebilirsiniz.

Eğer halen bir değişiklik bulunmuyor ise elinizde bulunan para  yırtık para değişimi koşullarını sağlıyor ise, siz de bir Cuma günü Ziraat Bankası şubesine giderek elinizde bulunan hasar görmüş, kopmuş ve yırtılmış paraları değiştirebilirsiniz.

Özel Banka Kuruluşları Tarafından Yırtılmış Ve Hasarlı Para Değiştirilir Mi?

Özel bankalardan kastımız Garanti BBVA, AKBANK, TEB gibi bankalardır, bu bankalar hasarlı ve deforme olmuş yırtık paraları değiştirmezler ve değiştirmek istemezler. Sizleri daha çok Merkez Bankası Ve Ziraat Bankasına yönlendirirler. Çünkü eskimiş ve yırtık paraları değiştirmek için uygulanması gereken prosedürleri ve evrak takibi özel bankalara ekstra yük getirecek ve bu işlemden herhangi bir gelir elde edemeyen özel bankalar bu işlemi yapmak istemeyecektir.

ATM Aracılığı İle Yırtık Para Değiştirme

Bazı uyanık bireyler yırtık paraları ATM ve bankamatiklere yatırarak değiştirmeyi düşünmüş olabilirler, fakat değişen teknoloji ile artık bankamatik ve paramatikler hasar görmüş paraları yahut  sahte paraları ayırt edebiliyor. Bu yüzden atm yırtılan para alır mı? sorusunu ve bu seçeneği de aklınızdan çıkarmalı ve yasal olan ve en ideal olan para değişimi yöntemi olan Kamu bankası olan Ziraat Bankası ile görüşmelisiniz.

Tüm bunların dışında yırtık paradan bahsediyoruz ama birde bütünüyle parçalanmış kopmuş birbirinden bağımsız hale gelmiş paralarınız olabilir bir anlık sinirle buruşturup yırtarak ve parçalayarak savurmuş olabilir ve daha sonra pişman olabilirsiniz. Bu yalnızca bir örnek farklı şekiller ile de paranız bütünüyle ayrılmış olabilir bu gibi bir durumda banka kopmuş para değişimi yapar mı? Diye, soruyor gibisiniz “EVET” paranız bütünüyle kopmuş olsa dahi elinizde bazı bilgiler var ise değiştirebiliyorsunuz. Kokmuş paranızı birleştirdikten sonra üzerinde bulunan seri numaralarını bir yere not alarak fırını parçalarını bir zarfa koyduktan sonra, en son işlem yaptığınız bankaya ait dekontu, maaş dekontu gibi bir evrak varsa bu parayı nerden aldıysanız bu dekontla birlikte Ziraat Bankası ya da Merkez Bankasına müracaat yapın. Müracaat sonrası size hemen değişim sağlanmaz çünkü paranın doğruluğunun teyid edilmesi gerekecektir ve bu işlem belli bir süre içerisinde yapılmaktadır. İşte hepsi bu kadar. Bu işlemleri yaptıktan sonra yırtık ve parçalanan paranızı değer kaybı yaşamadan değiştirerek geri kazanabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!