Halka Arzlar Yeniden Canlanıyor! Son Yapılan Çalışmalara Göre Halka Arzlarda Büyük Artış!

Son yapılan halka arz bireysel yatırımcı taleplerinin sonuçlarına göre yaz aylarından bu yana halka arzların 100 binin üzerinde olduğu açıklandı! Halka arzlarda talep yoğun!

Halka Arzlar Yeniden Canlanıyor! Son Yapılan Çalışmalara Göre Halka Arzlarda Büyük Artış!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Serbest piyasa kuruluna bağlı olarak çalıştırılan halka arz talepleri özellikle yurt içi bireysel yatırımcıların tarafından ilgi yoğunluğuna uğradı. Yaz aylarında bireysel katılımcılarının oldukça azalması ile birlikte birçok yatırımcı halka arzların ilerleyen zamanlarda ne olacağını merak etmektedir. Halka arzın son aylarına bakıldığında 100.000’in üzerinde bir arz gerçekleştiğini, hatta 200.000 üzerinde yatırımcı ile halka arzın giderek arttığı ifade edildi. Yeni halka arz edilen birçok şirket ile birlikte sermaye piyasasında halka arzlar gün geçtikçe artmaktadır. Siz değerli okuyucularımız ve değerli birçok yatırımcı için halka arzları son dönemlerdeki artışına dair birçok detayı haberimizde derledik.

Bireysel Yatırımcılardan Halka Arza Yoğun İlgi!

Sermaye Kurulu Piyasasında başvuruları onaylanan şirketlerin sayısının toplam 40 ulaşması ile birlikte toplam fonlama fiyatı 17 milyar TL’ye ulaştı. Borsa İstanbul’da işlem gören birçok yeni halka arzları ile birlikte piyasa değeri 100 milyar TL’ye yaklaştı. Bu sayede Borsa İstanbul’un piyasa değeri %8,9 ulaştığı da gözlerden kaçmadı. Son gelen haberlere göre yatırımcılarının yoğunluğunu azalmasından dolayı birçok vatandaşın birçok şirket hisselerinin geleceğinden şüphe duymasının ardından halka arzlar bir hayli yoğunlaştı. Yaz aylarına kadar halka arzların sayısı azalmış olsa da son dönemlerde halka arz büyüklüğü 1 milyar TL’nin üzerinde olması halka arz taleplerinin yoğunlaştığını gösterdi. Yaz aylarını bitmesi ile birlikte birçok yatırımcı mesai moduna dönerek halka arzın arttığı düşünülmektedir. Bununla birlikte sermaye piyasasına yatırım yapmak isteyen birçok vatandaşın önceki aylara göre gerçekleşen halka arz yoğunluğundan bir hayli memnundurlar.

Borsa İstanbul 8,9’una Yakın Talep Artışı!

Birçok halka arz yapan şirketinin yatırımcıyı etkilemesi ile birlikte toplamda 100 milyar TL’den 200 milyar TL’ye kadar halka arz piyasasının arttığı görülmektedir. Bu artışlar da gösteriyor ki Borsa İstanbul’un piyasa değerinin yaklaşık yüzde 8,9 una tekabül edecek şekilde halka arz talepleri artmıştır. Son dönemlerde de 40’a yakın şirketin halka arz edilmesi ile birlikte birçok yatırımcı şirketlerin hisselerini satın almaya yönelmektedir. Özellikle son dönemde Gelecek Varlık, Anatolia Tanı, Hedef Holding, Margün Enerjiyi ve Kim Market gibi önemli şirketlerin halka arz edilmesi ile yatırımcıların halka arz taleplerindeki yoğunluk artmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!