İlk Bitcoin bağlantılı ETF, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı

Kripto Para Birimleri Wall Street'i fethediyor mu? yoksa tam tersi mi?

ilk bitcoin etfsi newyork borsasında
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk Bitcoin bağlantılı borsa yatırım fonu ABD’de piyasaya sürüldü ve kripto para biriminin finansal kitle piyasasına doğru devam eden yolculuğunda yeni bir kilometre taşını işaret etti.

Bir yatırım yönetimi firması olan ProShares, Salı gününden itibaren New York Menkul Kıymetler Borsası’nda BITO koduyla listelenecek olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’yi piyasaya sürüyor. Perakende yatırımcılara kripto paraya maruz kalma için yeni bir kanal sunsa da – ve doğrudan satın almaktan daha az riskli görünebilir – bu, devrim niteliğinde bir adımdan çok evrimsel bir adımdır. Kısacası, henüz borsacınızdan Bitcoin satın alamazsınız.

“BITO, rahat alış stokları ve BYF aracılık hesabınız varsa ve yatırımcılara büyük bir kesimine Bitcoin maruz kalma açılacaktır, ancak güçlük ve bir kripto para sağlayıcısı ile başka bir hesap kurma öğrenme eğrisi geçmesi arzu etmeyin” ProShares CEO Michael L. Sapir Pazartesi günü yaptığı açıklamada.

Bitcoin ve kripto para birimi için düzenleyici ortam bulanık olsa da Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ProShares’in ETF’sini onaylaması, nasıl düşündüğüne biraz ışık tutuyor. Aşağıda, yeni ETF’nin ayrıntılarını, yatırımcılar için ne anlama geldiğini ve kriptonun geleneksel finansal piyasalarla ilişkisi hakkında ne önerdiğini özetliyoruz.

ETF hissesi satın almak, Bitcoin aldığım anlamına mı geliyor?

Hayır. Başka bir varlığı izleyen bir fon olan borsada işlem gören bir fonun hissesini satın alıyorsunuz. Bu durumda, ETF aslında bir vadeli işlem sözleşmesini (gelecekte belirli bir fiyattan bir varlığı satın alma veya satma anlaşması) izliyor ve varlık Bitcoin’dir.

Finansal risk uzmanı ve The Risk Rituals haber bülteninin yazarı Dr. Richard M. Smith, “Yeni Bitcoin ETF herhangi bir gerçek Bitcoin tutmayacak, bunun yerine vadeli işlem sözleşmelerini ve diğer kısa vadeli finansal araçları kullanarak Bitcoin fiyatını modelleyecek” dedi. “SEC, gerçek Bitcoin’leri tutan borsada işlem gören bir ETF’yi onaylamaya henüz hazır değil.”

Bugün ETF’den bir pay alabilir miyim? ETF maliyeti ne kadar?

Evet. ProShares, yatırımcıların Salı gününden itibaren ProShares Bitcoin Strategy ETF hisselerini satın alabileceklerini söyledi. Fonu başlatmadan önce şirket, ETF’nin net varlıklarının 20 milyon dolar olduğunu ve hisselerin 40 dolardan işlem görmeye başlayacağını söyledi.

Wall Street’e kripto para mı geliyor?

SEC yeşil ışık bu ETF işaretleri bir varlık sınıfı olarak Bitcoin ana akım kabulü için bir mütevazı olsa da, önemli bir adım. Bununla birlikte, SEC ve başkanı Gary Gensler, “kripto finansmanı, ihraç, ticaret veya borç verme konusunda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz” diyerek kayıtlara geçti .

Bitcoin’in fiyatı hafta sonu boyunca 60.000 doların üzerine çıktı – Coinbase’in halka açıldığı 2021 Nisan’ının başlarındaki tarihi zirvesinden sadece birkaç bin utangaç.

Yine de uzmanlar, kripto ile kurumsal ve perakende yatırımcılar arasında daha fazla karışma olacağına ve kriptoyu ETF’ler gibi geleneksel finansal araçlara yerleştiren daha fazla deney olacağına inanıyor.

George Mason Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Dr. Sarah Manski, “Tüm küresel ekonomi ademi merkeziyetçiliğe doğru ilerliyor. SEC’in herhangi bir itirazda bulunmaması, kripto para birimi alanında gelecekteki yenilikler için iyiye işaret ediyor” dedi.

SEC, kripto para birimi düzenlemesine yönelik tutumunu değiştiriyor mu?

SEC, kripto para birimine karşı dikkatli olduğunun sinyalini verdi. Bu yılın başlarında, Coinbase’in kripto kredi programı Lend, SEC’in dava açmakla tehdit etmesi üzerine rafa kaldırıldı . ProShares’in ETF’sinin piyasaya sürülmesi, SEC’in kripto ile ilgili menkul kıymetleri düzenlemeye nasıl yaklaştığı konusunda bir dönüm noktası olabilir.

Dr. Manski, “ABD hükümeti, geleceği kucaklayan ve yeniliği teşvik eden yeni bir dizi düzenleyici politika benimsemeli” dedi. “Kongre üyelerinin bu konulara giderek daha fazla odaklandığını ve giderek dijitalleşen bir dünyada ekonomik büyümeyi ve finansal katılımı teşvik etmek için en iyi politikalar konusunda blockchain uzmanlarına danıştığını görüyorum.”

ProShares Bitcoin Strategy ETF’nin yanı sıra, Valkyrie Bitcoin Fund gibi Bitcoin ile ilgili diğer ETF uygulamaları şu anda inceleniyor.

Dr. Smith, “Bir Bitcoin ETF’nin piyasaya sürülmesi, bu teknolojinin sağlayacağı yeni ekonomik fırsatların devam eden geniş kabulünün yalnızca son bölümüdür” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!