Üniversiteden sonraki ilk iş? İşte 5 akıllı finansal hamle

üniversiteden sonra iş fikri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir işe girmek ve ilk maaşınızı almak özgürleştiricidir – ama aynı zamanda yeni sorumluluklar da getirir. Değerli (ve pahalı) bir eğitim almış olsanız da, bu eğitim temel finansal okuryazarlık hakkında pek bir şey içermemiş olabilir. Peki Üniversiteden sonra ne yapılır? Üniversiteden mezun olan birisi ne yapmalı? Üniversiteden sonra yapılabilecek işler nelerdir. Ancak mali durumunuzu yönetmek roket bilimi değildir ve birkaç basit adım doğru yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır.

İlk önce ilk şeyler: Henüz bir hesabınız yoksa, bir çek hesabı açın . Bunu yaptıktan sonra, finansal hayatınız için zemin hazırlamak için yapabileceğiniz beş basit şey var.

Doğrudan para yatırma ayarla

Çoğu işletme, çalışanlarına ayda iki kez ödeme yapar ve paranızı almanın en hızlı ve en verimli yolu, maaşınızı doğrudan banka hesabınıza yönlendiren doğrudan para yatırmadır. Kolay, kullanışlı ve bir bankanın aylık bakım ücretlerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Kurulum basittir: Kayıt formunu şirketinizin insan kaynakları departmanından isteyin; banka hesap bilgilerinizle (genellikle banka adı, hesap numarası ve yönlendirme numarası) doldurun ve bir kağıt çek ekleyin. Bazı bankalar, doğrudan yatırılan fonlara erken erişim bile sunar, bu da iki ila üç gün önceden ödeme alabileceğiniz anlamına gelir.

Bir bütçe oluşturun

Bir bütçe oluşturmak, paranızı takip etmenize ve yiyecek, fatura, eğlence ve gaz gibi farklı kategorilerdeki harcamalarınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Finansal bir oyun planı olmadan, fazla harcama yapmak çok kolay olabilir. Bazı bütçeleme yöntemleri diğerlerinden daha kapsamlı olsa da, sizinkinin olması gerekenden daha karmaşık olması gerekmez. Aslında, bütçeniz gevşek bir dizi yönerge veya tahsis olabilir. 50-30-20 kuralına göre, gelirinizin %50’si ihtiyaçlara, %30’u isteklere ve %20’si tasarrufa gitmelidir. Basit. Ayrıca, kullanımı kolay, gelir ve giderlerinizi zahmetsizce içe aktarabilen ve çeşitli finansal tarzları barındırabilen birkaç bütçeleme uygulaması vardır.

Acil durum fonu başlatın

Pandemi ve devam eden sonuçlarının altını çizdiği gibi, önceden hazırlık, hayatın kaçınılmaz iniş ve çıkışlarında gezinmenize yardımcı olabilir. Bir bankacılık ve yatırım uygulaması olan Duugh’un CEO’su ve kurucusu Andy Taylor, acil durum fonlarının önemine inanıyor: “Beklenmeyen durumlara hazırlanarak, kendinizi geri çekmeden veya daha da kötüsü, masrafı kredi ve borca ​​giriyor.”

Hazırlık, erken başladığınızda en iyisidir ve bir sonraki maaş çekiniz ile bir acil durum fonu başlatabilirsiniz. İster işsizlik, ister tıbbi bir acil durum veya gerekli bir araba tamiri olsun, bir felaket olduğunda masraflarınızı karşılayabilecek bir fon oluşturmak için elinizden geldiğince çok şey ayırın. Temel bir acil durum fonu, bir ila iki ay boyunca yaşam giderlerinizi karşılamaya yetecek kadar olmalıdır; altı ay boyunca sizi korumaya yetecek kadar olması ideal olacaktır. Ve fonlar kolayca erişilebilir olmalı, yüksek getirili bir tasarruf hesabında veya para piyasası hesabında tutulmalıdır.

Emeklilik için biriktirmeye başlayın

Şirketiniz 401(k) programı gibi bir emeklilik planı sunuyorsa, her maaş çekinin mütevazı bir yüzdesine kaydolmayı ve katkıda bulunmayı düşünün. Katkı payları, vergi öncesi gelirinizden alınır ve borsaya yatırılır. Bazı işverenler, katkılarınızı gelirinizin belirli bir yüzdesine kadar eşleştirebilir. Sizinki varsa, bundan yararlanın – bedava para.

401(k)’nizi maksimuma çıkarmanın yanı sıra, bireysel emeklilik hesapları, 529(k)’ler ve sağlık tasarruf hesapları gibi diğer yatırım hesaplarını keşfetmeye de değer. Hepsi mali durumunuzu iyileştirecek vergi avantajları sunuyor.

kredi kartı alın!

İyi bir kredi puanı, birçok dönüm noktası için gereklidir: yeni bir araba satın almak, bir daire kiralamak ve bir ev satın almak. En yeni üniversite mezunlarının çok fazla kredi geçmişi olmayacak ve bir tane oluşturmak zaman alabilir. Bunu yapmanın en hızlı ve en kolay yollarından biri kredi kartı almaktır.

Kredi kartları, mal ve hizmet satın almak için borç para almanızı sağlar. Bunları her ay ödemek zorunda olmasanız da, yapmalısınız. Faiz oranları zahmetlidir ve hızlı bir şekilde toplanabilir. Kredi geçmişi olmadan onay almak zor olsa da, özellikle öğrencilere yönelik kredi kartları vardır. Başka bir seçenek de, önceden güvenlik teminatı gerektiren güvenli bir kredi kartıdır; ” kredi limitiniz ” genellikle yatırdığınız miktara eşittir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finans Ajans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!